timthumb-php

Mediat italiane kanë raportuar ditën e sotme se Shqiptarët zotërojnë ekskluzivisht itinerarin Ballkan-Itali, të trafikut të drogës, ose më konkretisht janë padronët e kanalit të Otrantos.

‘La Repubblica’ shkruan se kjo gjë është bërë e ditur nga raporti i fundit i Antimafies italiane, prezantuar në parlament.

“Në 50 milje që ndajnë Vlorën nga Salento, askush nuk lëviz pa lejen e tyre. Dhe çdo trafik i paligjshëm bëhet burim fitimi, si armësh ashtu edhe lëndët narkotike, që konsiderohen më të lehta për tu menaxhuar se emigrantët, që jo rastësisht i lihen organizatave kriminale turke.

Për të transportuar drogën përdorin gomone të fuqishme, por edhe motorë ujë dhe aeroplanë të lehtë”, shkruan media italiane.