Photo-0006

Islamofobia eshte nje term paragjykimi kunder nje qyteterimi, dhe drejt urretjes dhe rrezikut te besimit te ndyshem , dhe grupeve etnike t e besimit islam,term I cili esht zmadhuar,,dhe esht ber concept themelor I diteve qe sot jetojm…

Per kete duhet te studiojm disa koncepte ,se pari duhet ta quajme racizem,dhe s e dyti pas ngjarjeve te 11 Shtatorit ,disa e quajne rrezik present ne boten perendimore

Xhon Denham shkruan se bota perendimore po perdor termin islamik dhe po krijon terma te hapura antisimetizmi Shum autor t e tjer perendimor po shohin dhe po supozojn dhe po heqin paralele mes islamofobise dhe racizmit , duke perdorur termat anti myslyman ,anti islam dhe antisimit,dhe duke bere pytjen a esht shoqeria evropiane pro diversitetit fetar ,dhe me te vertet ata bejn pyetjen ,a jane te friksuar myslymanet perendimor dhe a po behet racizem ndaj tyre A eshte islamo fobia sulm ndaj myslymaneve dhe emrit myslyman, ka raste qe podhe po I kalon kufijt e racizmit

Ku eshte komisioni europian ECRI,I cili duhet ta denoje islamofobine si dhun ndaj drejtave t e njeriut,dhe kercenim social I kohes sone, dhe t e percaktohet qarte se askussh te mos ket frike nga islami perendimor ,d he t e pranohet diversiteti I fese dhe I rreligjioneve

Dhe islamiket perendimor ,te mos shihen si terrorist,kercenues ,dhe mbeshtetes te radikalisteve,te lejohet te happen vendet e rreligjionit te tyre,,t e pranohen si njerz normal ,qe vazhdojne aktivitetin e tyre ne ate tok ose shtet ku jetojn ,dhe te mos kete asnje prevalenc dhe form diskrimini ndaj tye

Dhe se jane qytetar te njejt ,por m ekulture te ndryshme,te mos shikohen si inferioret e perendimit,barbar,primitive,dhe sekt vrases,dhe duke shpallur gjendje lufte me ta dhe kulturen e tyre,nuk bejn gje tjeter vecse diskriminojn ata dhe lindin vertet armiq nga rradhet e tyre,gje qe nuk eshte aspak normale n e kohen q e jetojm ,duke jetuar normalisht si fqinj ose bashkqytetar secili ne pune vet ,dhe duke ju lutur zotit secili n e stiline vet ,dhe te gjith bashk per t e perparuar shoqerine dhe qytetrimin Duke hedhur poshte te gjith ata qe shikojn islamin perendimor,si penges zhvillimi dhe dualitet me kulturen e krishter,duke I diskriminuar te gjith ata qe erdhen nga Algjeria ,Pakistani,ose emigrantet myslyman ne Britani,bile dhe emigrante shqiptar ne keto vende,duke I diskriminuar keta ,radikalet e djathte evropiane vazhdojne te trumbetojne qe katolicizmi dhe krishterimi eshte feja e perandorise Romake ,dhe e vetmja qe sjell kultur dhe e qyteterim ,se ata jan te pa edukuar dhe sjellin krime dhe terrorizem ne vendet e tyre,sjelin fondemnetalizem dhe destinim per lufte,duke I par ata si vende kloniale dhe se duhet terrine atje dhe te ken vetem kujdes paternial ndaj tyre

Se te gjitha keto sollen dh e11 Shtatorin 2001 n e USA,dhe se terrorizmi eshte I rrenjosur ne ideologjine e tyre,dhe se islami eshte nocion qe pjell terrorizem,duke shkuar deri n e parti politike sic ndodhi ne Holande per ne, apo ne Norvegji qe nje luftetar vrau shum myslyman ne emer ,te pastrimit te perendimit nga myslymanet,duke I ber thirrj Malit te zi te na pushtoje ne dhe ne te mos ekzistojme,duke ber thirrje per neonazizem ,pra nje lufte t e hapur me islamin perendimor,per ta shfarosur ate sa nuk esht vone,duke I kercenuar ata,duke mos i len t e vazhdoje tradtitat e tyre,sepse sipas tyre kan culture te ulet,se jane misionar te trrorizmit,dhe s e nuk duhet punesuar askund ne instuticionet shteterore etj ,duke mos I len at ate njesohen m e evropianet e civilizuar etj

Dhe se islami pjell vetem terrorizem,dhe se ne evrope duhet krijuar nje culture homogjene,duke I perjashtuar minoritet dhe duke e heq hap pas hapi kulturen e tyre prej andej nga vijn

Duke harruar multikultiralizmin keta sbejn gje tjeter vecse shtojne krizen ,rritin zemrimin e islamikeve perendimor,dhe I bejn at ate bejne kerkesa me te medha dhe rrezistente ndaj sulmit te radikalve t e djathte dh egrupeve mbeshtetes se tyre,te cilet nuk mbeshteten fare te vlerat e kristianizmit dhe vvlerave demokratike q e solli ai jo vetem ne fe por dhe ne trashgimin kulturore ,artistike dhe zhvillimin qytetar,per te pranuar nje evrop transkulturale,duke e pranuar islamin sin je fe e nje minioriteti qytetar qe I lutet zotit ne nje gjuh tjeter dhe menyre tjeter, pa pas aspak frike se ata po shpallin xhihad apo luft

Te gjitha keto q ethem kan gjetur perkrahje ne mediat Britanike,Franceze duke I cilesuar islamiket barbar ,primitive,fene islame si kercenim,duke shkruar per terorin islamik,per bombat islamike,skan ber g je tjeter vetem kan shtuar precepsionin negative per islamin perendimor dhe fene e tyre,ku rreth 85% emediave Britanike e kane cilesuar islamin ,kercenim ,homogejnim dhe duk e dhen imazhin e kercenimit te popullit Britanik ,por kjo jo vetem aty por dhe ne France dhe Gjermani duke botuar dhe broshura te medhe dhe perdorim falas per kercenimin islamik,bile dhe shum gazetar perendimor kan ndermarr lufte ne shkrimet e tyre ,bashke me akademik te vendeve te tyre spo bejn gje tjeter vecse po mbjellin lufte dhe destabilizim,duke keq informuar per islamin dhe tall Muhametin ,po fyjne komunitet te tera njerzish dhe kulturash shum te vjetra qytetare,po dalin kunder dialogut dhe vlerave perendimore qe vete kristianizmi I shkruan ne biebel,duke mohuar bashekzistencen e dy feve ata po pengojn qyterimin dh eharmonin qytetare qe populli I thjesht ka mes vetes,duke mohuar kete kulture ata mohojne rrelacionet positive qe sjell diversiteti dhe mendimi ndryshe pra shpien n e diktaure fetare ose ne socilaizem te mendimit rreligjioz,duke mos I pranuar keto rreligjione ndryshe ata bashke me mediat e tyre I fryjne rrezukut te luftes rracore dhe superiettetit te rraces fashiste dhe naziste,qe demtoi aq shum Evropen dhe boten jo shum kohe me pare Ata kane shkuar aq larg sa dhe ne vend ete zhvilluara perendimore te shkruajn parulla stop islamizmit psh ne Amerik,duke djegur kuranin etj,duke krijuar liga EDLpsh n e Angli per mbrojtjen nga islami,duke shkruar mijera shkrime ne tuiter kunder islamizmit,veper kjo e radikalve t e djatht,nuk bejn gje tjeter vecse shtojne n e mnyre te kote pa baza alarmine e qyterimit islamik perndimor sin je keqe qe duehet zhdukur sa me shpejt

Islamofobia eshte ber teme gjithnje e me shum sociale dhe me rendesi politike

Islamofobia eshte rritur dhe kur Ajetollah Khomeny dha urdher per vrasjen e Salman Ruzhdie autorine vargjeve satanike,dhe pas sulmeve t e11 Shtatorit ka kulmuar saqe eshte teper e veshtire ne boten perendimore t e flasesh sot pe r figurat e islamit dhe kulturen e tyre ,gje q e qeverit perndimore duhet ta nderrojn legjislacionin dhe t e pranojn keto figura si t e pranushme pasi nje pjes e qytetarve te tyre besojne ne to

Prandaj esht e nevojshme qe qevrit perendimore te hartojne projekte te sakta per rrolin qe kan islamiket perndimor ne shtet e tyre,te hartojn rregulla q e myslymanet perendimor mos t e bien prehe diskriminit,violences dhe sulmeve rreaksionare ndaj tyre, ne menyre q e te minimizohem ndryshimet mes kombeve,dhe rracave dhe per ti cuar ata ne nje perspektive te perbashket zhvillimi dhe qyteterimi,per te ber qe myslymanet perendimor te mos ndihen ndryshe,si steriotive mediatike ,vrases dhe qenje pa vler Duke shkruar per kete tem bie ne dakord me Gazetarin ONEIL qe thote s ei deja e islamofobise eshte e bazuar me shume tek fantazite dhe paniku I elitave politike dhe mediatike sesa tek nje nivel imatshem ne rrruge ose dhunes kunder myslymaneve Eshte e vertet qe pas sulimit te Carli Hebdo u hodhen disa granta ne xhamine qytetit Le Mansit,granata te cilat nuk shperthyen dhe askush nuk u plagos prej tyre Eshte e vrtet thota ai qe pas sulmeve t e 11 Shtatortit,pas sulmeve t e7 koorikut ne Londer,antimyslymanizmi eshte rritur por ne nje mase jo shum te madhe

ONEil shkruan sene vitin 2009 ne USA ka patur 107 krime me baze fetare,ne vitin 2010 kane ndodhur 160 krime,te ndodhura keto ne nje vend 330 milionesh, pra ne t e vertet nuk ka asnje kryengritje myslymanesh kunder perendimit dhe se te gjitha keto shpiken dhe ngjallen nga elitat politike dhe mediatike ,dhe n e te vertet sdo ket asnje hakmarrje kolektive apo ku ta di un ,gje q e trumbetojn radilalet e djatht,te ilet bien dhe ne parim kunder konservatorit presidentit Bush ,I cili pat then me te madhe s eUsa ska asgje m e myslymanet dhe fen e tyre ,port e gjith ti shpallim lufte terrorizmit te cfardo ngjyre dhe feje qofte ai,…

Po une islamofobine e shikoj dhe te Evropa q e ben ndaj Shqiperise duke e   pare si vend islamik dhe si qender e islamit ne Evrop,duke n a pare neve si xhihadist s e per arsye se tetedhejt apo nentdhejet shqiptar kan shkuar ne lufte ne Siri apo diku tjetr m e isis,dhe duke mos analizuar shkaqet e shkuarjes se ketyre njerzeve te cilet se pari rrezultonj te pa integruar ne shoqeri ,pa pun ,pa shtepi dhe pa arsim,gje qe duekt hapur qe e bejn per para,ndersa po esht dhe nje grup I cili eshte perdorur trushperlarja ne xhamit e Tiranes ap Prishtines se po luftojn per allah dh errug te drejt kunder te pa feve,

Por kraha masave qe dueht te marrin sherbimet intelegjente dhe qeverit tona duhet pare dhe ana tjeer e medaljes pse keta njerz veprojn kshu kur dihet dashuria dhe rrespekti qe shiptaret kane per Shba-ne dhe qe jo pak raste jem rreshtuar krah tyre ne Irak dhe Afganistan, kudo qe t e kete nevoje kualicioni I lirise I pluralizmit dhe i diversitetit rreligjioz,

Shqiperise I jane ven jo pak pengesa per antarsim ne Be sepse per mendimin tim qeverit evropiane kan akoma frike ta pranojn nje vend myslyman sic na thone ata ne gjirin e tyre,pavarsisht s e ndryshimi jone me vendet q e u pranuan esht shum pak I vogel ne most e themi q e jemi shum perpara tyre

Te gjith se bashku duhet ti kthemi punes ,te perballojme krizen,te happen vend epune te reja ,shkolla te reja,te mesojm gjuhen dhe kulturen e njeri –tjetrit,pa I hyr ne hak askujt duke jetuar ne te njetin qiell,dhe duke luftuar per te njetat parime t e perbashketa,zoti esht nje ne jemi krijesa te tija ,pavarsisht nga gjuha apo ngjyra,Lufta jone e perbashket dueht te jet kunder varferise dhe urretjes etnike,jetojm ne planet te perbashket ,ku sduhet te ket dhun ,lufte fetare,kjo duhet te jet lufta jone globale

Shqiptaret duhet t e jen perher pro politikes se lirise sic eshte ajo e shtetit Amerikan,I cili n e thelb ,pranon ate qe zoti ka fale ,krijesa te ndryshme te tokes dhe qiellit,rracat e ndryshme,

Ne jemi shqipatar ,themelues te krishterimit dhe qyteterimit modern, dhe jo islamik qe na quajne pa te drejt