sb-ld_0

Ish-kryeministri Sali Berisha u pyet nga gazetari Lutfi Dervishi, edhe se çfarë bën kryetari i PD nëse humb zgjedhjet. Ne kete rast, Lulzim Basha sipas Berishes, “ka përcaktuar se nëse nuk fiton zgjedhjet do të bëj zgjedhjet për kryetarin e PD-së në korrik”.

Po nëse nuk bëhet dot kryeministër, çfarë bën kryetari?

Nëse nuk bëhet dot kryeministër, Lulzim Basha ka përcaktuar se nëse nuk fiton zgjedhjet do të bëj zgjedhjet për kryetarin e PD-së në korrik. Këtu kemi dy qëndrime…Edi Rama thotë…

Ta lëmë Edi Ramën një sekondë se kam një pyetje.

Jo s’ka diskutim, se thotë që po nuk fitova zgjedhjet …

Në 2013-ën ju keni vendosur një standard si kryetar i PD-së…

Nuk është i domosdoshëm ai standard për të gjithë. Ta themi atë që është.a

Comments

Nga intervista e Berishes, qenka shkeputur ky fragment qe ka te beje me te ardhmen e Bashes pas zgjedhjeve nese ai “nuk fiton”. Perse i jepet kaq vend asaj se cfare do te beje Basha me sikur, kur kemi dy fakte te ndodhura. Nano e Berisha dhane dorheqjen nga kryesimi i partive te tyre, ndonese historikisht figurojne si themeluesit e tyre. Edi Rama ka humbur zgjedhjet dy here, edhe si kryetar bashkie edhe si shef i PS ne zgjedhje te pergjitheshme e nuk u shkul nga kryetarlleku. Pergjigjen per kete pyetje qe shpesh ka nje tendemciozitet malinj, e ka dhene vete Basha duke deklaruar se ne PD zgjedhjet mbrenda partise do te behen nje here ne dy vjet, pas zgjedhjeve kombetare e pas zgjedhjeve lokale.

Faktikisht e moralisht, ne duelin politik Rama-Basha para zgjedhjeve, i fituar ka dale Basha. Jo vetem nga “rilindasit” por edhe nga mediat “e pamvarura” socialiste apo demokrate, ai injorohej fare si lider i ri i PD e trajtohej se ishte hija e Berishes. Basha jo vetem qe u pranua nga te dy krahet e politikes si lideri i opozites, por ishte pikerisht ky politikan qe detyroi Ramen te dorzoje nje pjese te madhe te pushtetit, nje muaj para zgjedhjeve. Rrezultatet e zgjedhjeve bazuar ne vota, jane teper komplekse ne Shqiperi sepse lidhen jo gjithmone me performancat, por me “tregun e lire” te votave duke i shndruar zgjedhjet ne biznese te dyshimta.

Per kete pjese interviste (jasht kontekstit) Rama ka te drejte kur thote media e gazetare kazani. Kush eshte qellimi i ketij materiali. Gazetari qe e ka shkruar ne se eshte GAZETAR te shkruaje pa frike se cfare mendon. Boll me me keto orjentalizma.

Add new comment

Të tjera

1 orë 11 min më parë 0

Pranga 32–vjeçarit nga Fieri, dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes

Një 32–vjeçar nga Fieri ka rënë në prangat e policisë, pasi ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes së tij V.N…

1 orë 22 min më parë 0

Heshtje zgjedhore në Kosovë, nesër 1.7 milion qytetarë votojnë për Kuvendin e ri

Kosova sot është në heshtje zgjedhore. Më shumë se 1.7 milion qytetarë me të drejtë vote do të vendosin nesër, më 11 qershor për…

1 orë 44 min më parë 3

Berisha zbulon se çfarë do të bëhet me Bashën nëse humb zgjedhjet e 25 qershorit

Ish-kryeministri Sali Berisha u pyet nga gazetari Lutfi Dervishi, edhe se çfarë bën kryetari i PD nëse humb zgjedhjet. Ne kete…

1 orë 52 min më parë 0

Durrës, call center-i nuk paguan siguracionet dhe nuk u jep rrogat punonjësve

Fiks Fare solli këtë të premte rastin e një subjekti “call center” në Durrës, ku punëtorët nuk marrin rrogat dhe nuk u paguhen…

2 orë 10 sec më parë 0

Aksident i rëndë në Itali, përfshihet çifti i shqiptarëve me një fëmijë 7 muajsh

Një çift shqiptarë me foshnjën e tyre 7 muajsh është përfshirë në një aksident të rëndë në San Chiaffredo di Busca në Cuneo,…

11 orë 50 min më parë 1

Fjalë për fjalë/ Kush janë gazetarët që Rama quan kazan dhe kush janë ata që mbron

Për herë të parë, Edi Rama sqaroi para publikut se cilët gazetarë cilëson “kazan mediatik” dhe cilët jo. I ftuar në emisionin “…

12 orë 3 min më parë 2

Edi Rama rrëfen bisedën me Donald Trump në samitin e NATO-s

Gjatë intervistës në “Zonë e Lirë”, kryeminstri Edi Rama ka treguar edhe për takimin e tij me presidentin amerikan, Donald Trump…

12 orë 45 min më parë 1

Edi Rama ka nisur të mendojë për largimin nga politika: Do jetoj në Surrel!

Edi Rama rrëfeu tek Arjan Çani se ka nisur të mendojë largimin nga politika. Duke folur për jetën tjetër, atë pas politikës, Rama…

13 orë 8 min më parë 1

Çani i fut duart Ramës Live

Ashtu si Berishës 4 vite më parë arian Cani nuk ka nguruar ti fusi duart edhe Edi Ramës për ta provuar nëse ai bën fushatë me…

13 orë 17 min më parë 1

Live/ Surpriza kurth që i bën Çani-Ramës

Rikthimi i Edi Ramës në emisionin “Zonë e Lirë” ku mungon prej 7 vitesh nuk mund të kalonte pa surpriza. Dhe për këtë ka menduar…